SPORT / Běh

Popis:
10.2.2017

Na Mattoni 1/2Maraton České Budějovice zbývá přes třetinu startovních čísel

ČESKÉ BUDĚJOVICE

Necelé čtyři měsíce zbývají do startu šestého ročníku Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice a kapacita závodu se rychle plní. Zbývá lehce přes třetinu volných míst.

„Jsem přesvědčený, že všech tři a půl tisíce startovních čísel bude rozebraných dlouho před závodem,“ věří prezident organizačního výboru RunCzech, který stojí za vznikem celého půlmaratonu. V Českých Budějovicích se i letos poběží na začátku června, přesněji řečeno v sobotu třetího. Start z impozantního náměstí Přemysla Otakara II. si kromě půlmaratonců užijí i tři tisícovky účastníků dm rodinného běhu.

Jeden z největších půlmaratonů v České republice je čtvrtým závodem RunCzech běžecké ligy a každoročně na něj přijíždějí běžci z celé země i ze zahraničí. „V loňském roce utratilo 17 620 návštěvníků Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice ve městě téměř 25 milionů korun. Jsme rádi, že náš závod může alespoň trochu pomoci místním podnikatelům a cestovnímu ruchu,“ dodává Capalbo s tím, že z Jižních Čech pochází něco málo přes polovinu návštěvníků závodu. Z jiných krajů České republiky přijíždí 6 519 návštěvníků (37%) a ze zahraničí 1 181 (6,7%).

Tyto čísla s povděkem kvituje rovněž Jiří Svoboda, primátor Českých Budějovic. „Pro České Budějovice je 1/2Maraton vždy velkou událostí, sportovním svátkem s nezapomenutelnou atmosférou, ale i dobrou reklamou. Loni u nás běžců bylo několik tisíc, i z toho je patrné, že běhání oslovuje stále více lidí a stává se součástí životního stylu. Organizátory možná potěší fakt, že své menší družstvo postaví i českobudějovický magistrát. Věřím, že se závodníkům bude na jihu Čech líbit a do cíle doběhnou úplně všichni, někteří možná i v rekordním čase. Přeji šestému ročníku hodně zdaru,“ říká primátor.

Velkého počtu běžců a jejich doprovodu přijíždějících do Jihočeského kraje si je vědomý také hejtman Jiří Zimola. „Těší mě, že se v Českých Budějovicích koná jeden z regionálních závodů série běžecké ligy RunCzech. Všichni příznivci sportu díky němu mají jedinečnou možnost zvednout unavené oči od počítačů, tabletů či mobilů a protáhnout si ztuhlé končetiny. Běh má navíc tu výhodu, že se mu může věnovat každý, kdo má rád pohyb. Při pohledu do startovních polí předchozích ročníků lze pak radostně konstatovat, že si jej nejenom Jihočeši více než oblíbili,“ raduje se hejtman.

Nedílnou součástí závodů RunCzech běžecké ligy je v posledních letech běh pro dobrou věc. V loňském roce běhalo a pomáhalo celkem 5 827 závodníků, kteří si startovní čísla zakoupili celkem přes 45 charitativních organizací. Jednou z nich je také českobudějovické Centrum Bazalka. To má na 1/2Maratonu České Budějovice vždy silné zastoupení v čele s motocyklovými závodníky a nadšenými běžci, Jakubem a Matějem Smržovými. Prvně jmenovaný před dvěma lety díky půlmaratonu začal běhat. „Tehdy to prakticky bez přípravy nebyla žádná velká sláva, a to je mě motivovalo k tomu, abych začal víc běhat. Na podzim 2015 jsem společně s bráchou začal trénovat pod vedením Dana Fekla a z běhu se stala důležitá část zimní přípravy. Kromě toho je to i můj velký koníček, takže běhám, kdy to jen jde,“ usmívá se Jakub Smrž.

Oba bratři na závodech běhají právě v pomyslném dresu Bazalky, když společně pomáhají díky projektu Běžímpro.cz. „Pomáháme takto Bazalce vybírat finance pro jejich klienty. Na letošní půlmaraton si lidé mohou zakoupit čísla přímo od nás a tím také přispět, ať už běží jako jednotlivci, nebo v rámci 2Run či štafety. Pevně doufáme, že o to bude zájem,“ doplňuje Jakub Smrž.

Šestý ročník českobudějovického půlmaratonu se rozeběhne v sobotu 3. června a v přímém přenosu ho bude vysílat Česká televize. Než se do ulic jihočeské metropole pustí půlmaratonci, šanci dostanou nesoutěžní běžci – dm rodinný běh určený dětem a jejich rodičům, nabízí tři tisíce startovních čísel a nenáročnou tříkilometrovou trať. Registrace na dm rodinný běh i na Mattoni 1/2Maraton České Budějovice jsou dostupné na adrese www.runczech.com. Také letos se poběží se zlatou známkou kvality IAAF, která znamená, že se Mattoni 1/2Maraton České Budějovice řadí po bok takových měst, jako jsou Berlín, Londýn nebo New York.

Organizátoři z týmu RunCzech v Českých Budějovicích kromě samotného půlmartonu pořádají ještě jeden závod – tím je semifinálové kolo Juniorského maratonu. Největší běžecký závod pro studenty středních škol z celé České republiky se v Českých Budějovicích na náměstí Přemysla Otakara II. poběží ve středu 5. dubna. Neziskový projekt organizátorů RunCzech běžecké ligy má za cíl rozběhat středoškolské studenty po celé České republice, což se rok od roku daří více a více. Registrace do Juniorského maratonu je navíc zdarma. Do Juniorského maratonu se může zapojit každá střední škola z České republiky i zahraničí. „Stačí dát dohromady desetičlenný tým, ve kterém musí být tři dívky. Každý člen týmu pak běží štafetový úsek o délce 4,2 kilometry, dohromady studenti zdolají trať celého maratonu,“ představuje Juniorský maraton Bojan Nanković z týmu RunCzech. Dále už v podstatě stačí jen přihlásit tým na stránkách www.runczech.com/jmc a přijet na semifinálové kolo do Českých Budějovic.

Autor / zdroj: Tadeáš Mahel

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Radní Jihočeského kraje Krák ocenil nejlepší webové stránky Zlatým erbem

Nejlepší webové stránky měst a obcí Jihočeského kraje spolu s nejlepší webovou službou ocenil v úterý 6. března radní Jihočeského kraje Antonín Krák.

Post

Rákosníčkovo hřiště letos vyroste v dalších 10 městech

Během jara a léta vyroste nové hřiště s pohádkovou postavou Rákosníčka na 10 místech v české republice. O umístění hřišť bojovalo 149 prodejen spol

Post

Výstava Trash Made v galerii Neumannka

Prachatická galerie Neumannka nabízí pohled na netradiční zpracování šperků, módních doplňků i bytových dekorací. Až do 23. března zde totiž mohou náv

Reklama

garaze.fabrego.cz

Reklama

PARTNEŘI

www.beautyexpo.cz garaze.fabrego.cz Maminčino koření www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA